
Прочетен: 2510 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 15.03.2009 22:13
Изминаха 20 години от падането на желязната завеса. Онези, които участваха и следиха със затаен дъх обществените промени като че ли виждат изминалия низ от събития още пред очите си – 18 ноември, 14 декември, Орлов мост, Партийния дом, идването на царя, 10 януари, мавзолея, падането на визите, завръщането за царя, връщането на комунистите...
През всичките тези години в нашите разговори за политика неизменно преминава нишката на библейския разказ за спасяването от египетски плен, когато Моисей водил народа през пустинята докато не си отидат всички, в които живее спомен за робството. Докато изричахме това мъдро клише обаче, никой истински не допускаше зловещата му присъда до съзнанието си. Не бяхме готови да чакаме толкова дълго.
(снимка: нашето детство)
.
Предстоящите парламентарни избори са по-различни от всички досегашни. Това е баналност повтаряна преди всеки вот. Но този път наистина ще е различно – ще видим началото на края на египетския си плен.
На тези избори за пръв път ще гласува поколението българи дошли на бял свят след 1989г. Хора родени и израсли в свобода. За онези, чието ЕГН започва с цифрата 9 комунизма не е лична травма, а абстрактно историческо събитие от миналия век – точно колкото Независимостта от 1908г например. Понятия като Берлинска стена, желязна завеса, изходна виза и румънска коледа са познати само на онези от новите избиратели, които имат подчертан интерес към историята.
Качествената промяна на поколенята е валидна не само за българите, но и за цяла Европа. Нещо повече - предстоящите европейски избори са първите след действителното обединение на западната и източната част на континента от 2007г. Емблематично е, че поредицата събития, съпътстващи 20-годишния юбилей на свободата ще се случат под председателството на Чехия – страна от бившия Източен блок. Тежката иконимическа рецесия, помътняваща блясъка на много дрънкулки от витрината на довчера мечтания запад е предизвикателство, което прави юбилея още по-интересен - връща ни към смисъла на историческия прелом – свободата като свещена ценност, в противовес на наивния корекомски фетишизъм.
Какъв ли ще бъде приносът на първото свободно поколение за България и Европа? Като консерватори естествено сме склонни да мърморим и да приравним младите към най-отблъскващите примери от медийната реалност. Но една честна равносметка ще покаже, че ние, живялите през комунизма и изпитали травмата на разделения свят бяхме в някаква степен увредени. Затова и не успяхме достатъчно убедително в много от начинанията, които историята ни предложи. Без глупав патос и без наивен оптимизъм, бих допуснал, че следващото поколение ще подходи към предизвикателствата с повече самочувствие, по-малко комплекси и по-голяма доза реализъм. Така че да не бързаме да ги отписваме...въпреки отровната политическа конюнктура на днешния ден.
(статия за в-к Седем)
Какви демократични избори при 111-о мяст...
Питане към БНТ!!!
2. Conservative - избрано
3. ЕДИН ЗАВЕТ - потомците офицерския корпус на Царство България
4. Стара София
5. 100-те книги
6. Българска патриаршия - Св. Синод
7. История и политика (блогрол)
8. Радан
9. Комитата
10. Sulla
11. Нашето детство
12. Изгубената България
13. Ic Xс Niка
14. The Monarchist
15. Задочните репортажи
16. Музикалните хроники на един немузикален човек
17. Светослав Малинов - член на ЕП
18. Сергей Петров - Араджиони