
Прочетен: 8395 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 02.09.2012 22:55
Увлечението ми по бойни изкуства започна от средата на 80-те. Както при повечето момчетии, заболяването тръгна от няколкото легендарни китайски филма за манастира Шаолин, корейския Хон Гил Дон, разбира се сериала Шогун, Седемте самурай на Куросава и компютърната игра Каратека на „Имко”-то. Събирах изрезки от сп. Паралели по темата и кубински пощенски марки със състезатели по различни бойни спортове. По онова време това беше кажи-речи всичко, което можеше да се намери за Бойните изкуства отсам завесата. Веднъж ходих в приемната на американското посолство, (в четвъртък пускаха филми на видео) да гледам Karate Kid. След това у дома си го отнесох, защото можело да навлеча проблеми.
В 4 – ти клас бях на лагер в Черни осъм. Там имаше някаква комсомолска група, които тренираха Карате. Един от тях – Бате Бойко (не е този) веднъж показа няколко удара на зяпащите с отворена уста хлапета... вече се чувствахме като истински нинджи.
На следващата година заедно с двама съученици в строга тайна от родителите си се записахме да тренираме Кйокушин-кай карате на стадион Академик. Треньорът Константин Герганов (тогава с кафяв колан, днес има 3-ти дан, подполковник, военен лекар, участвал в много мисии, служил в отряда на морските командоси. Тренировките – по самурайски сурови като натоварване и дисциплина. Едно от упражненията беше т.нар. „гъсеница” – всички се нареждат легнали в редица по пода, първия става и тича по коремите на останалите докато легне последен във веригата… и така малки и големи се газеха, учеха се да издишат и заякваха коремните си мускули. След ваканцията се разкиснах, беше ми много далеч от вкъщи (в късния соц да прекосиш града с икарус, минаващ на 30 -40 минути си беше като да отидеш до Плевен) и се прибирах към 22:00, а бях на 12, затова не продължих с тренировките , но физическата закалка ми остана…
Семейството ми не беше въодушевено, защото по онова време с бойни изкуства се занимаваха милиция, комсомол, отрядници и подобни граждански активни кадри на народната власт, към които моят семейно-приятелски кръг хранеше подозрение, което разбира се се радваше на взаимност.
Ненадейно се оказа, че бойните изкуства не са напълно непознати у дома. Дядо ми беше над 80-годишен, когато на висока стълба береше череши на лозе. Изведнъж стълбата поддаде в рохката пръст и тръгна да пада. За секунда всички се втрещихме с мисълта какво се случва на 80-годишен човек при падане от 2-3 метра. Дядото обаче направи елегантно превъртане през рамо, стана, отупа пръстта от дрехите си и нещо взе да обяснява на стълбата. Обяснението: като "царски" офицер е специализирал в Германия в пионерно-щурмова школа на Вермахта, където е добил представа от жиу-жицу (днес му казват Джу-Джуцу) - изкуството за падане от стълба на нашите тогавашни съюзници японците.
Когато се видя, че с мен няма излизане на глава, чичо ми се предаде, измъкна от библиотеката си немска книга по Джудо (Judo Kampfsport / Horst Wolf) с много картинки, както и българско издание на "Борба САМБО" на легендарния създател на стила Анатолий Харалампиев. Оттогава всички възглавници в къщи се постилаха на пода в хола и с двама приятели се мятахме върху тях в продължение на дни.
Баща ми тръгна за командировка в Чехия и му казах, че дори не искам BMX, а нещо за Карате. Така се сдобих с чешко илюстровано издание по Карате – ката.
В началото на 89-та по някакви неведоми пътища една приятелка на майка ми подари настолен календар със снимки на майстори по Таекуон-до, които изпълняват невероятни летящи ритници пред древни будистки храмове и на върха планински зъбери. Гледах денонощно календара, с който е илюстрирана настоящата статия. Във в-к АБВ излезе кратко интервю с Ким Унг Чол. Статията се казваше „Симпаят Ким или майсторство шеста степен” (разбиращите от материята могат да кликнат върху статията и да се посмеят – симпай, тайкуондо, х-гуп, Ким Уанг Чоу, юпчаги, гуручаги… такива бяха времената)
Няколко месеца по-късно започнах тренировки по Карате в детската школа на … УБО. За да тренира човек там, трябваше да има родител в милицията или ДС. Бащата на една съученичка беше червена барета и заедно с друг съученик – неин братовчед се озовах в тази недостъпна за простосмъртни школа. Стилът беше Йошинмон - разновидност на Шорин Рю направлението. Занятията бяха три пъти седмично на басейна „Спартак” Няма да ви разказвам какво, как и при кого тренирах, защото после трябва да ви… :), само ще спомена, че доста от днешните политически, охранителни, бандитски, и други величия съм ги виждал голи в съблекалнята :).
Семейството ми, негативно настроено към режима, не одобряваше заниманията ми и постоянно сумтеше, че ще ме направят милиционерче – еничарче. На една тренировка в школата на УБО дойдоха хора с шлифери като на инспектор Дюдю, а на следващата състезателите и треньорите ги нямаше и занятията се водеха от по-младшите. Течеше т.нар. „Възродителен процес” и явно ги бяха изпратили в смесените райони.
Дойде 10 ноември, аз се включих вдъхновено в опозиционната емоция. Когато в нощта на танковете на 14 декември видях някои от хората с шлифери зад огражденията, изпаднах в дилема, прекалено сложна за моите 13 години. Започнах да прескачам тренировки, след това бях въвлечен във водовъртежа „кандидатстване за езикова гимназия” и нещата замряха от само себе си.
Лхаса, Тибет. Картичка от китайския павилон на Пловдивския панаир през 80-те, която стана част от колекцията ми по БИ, заедно с туристическа брошурка за Япония, календар с икебана и кутия от хилка за тенис с красиви йероглифи :)
Заедно със свободата дойдоха и всички неща, които дотогава бяха забранени. Бойните изкуства, обвити в мистика и легенди предизвикваха небивал интерес. Може смело да се каже, че първата половина на 90-те е „златният век” на бойните изкуства в България – хиляди школи със стотици хиляди трениращи във всяко читалище, физкултурен салон или спортна зала. Едва ли са много момчетата, които не са посетили поне една тренировка по нещо в онези години.
Най-после можех да тренирам онова нещо от картинките на календара. Записах се наТаекуон-до (ITF) в едно близко училище. Инструкторът (Дочо Хаджииванов) имаше едва 3-ти гуп, но беше много съвестен. След това клубът ни се обедини с един друг клуб (Илиана Маркова - 3 гуп) и тренировките се преместиха на стадион „Раковски”
Всяка седмица излизаше в-к Самурай, който старателно събирах и четях до наизустяване. Липсваха ми само първите 2 броя. След дълго колебание реших, че ще отида да попитам за тях в редакцията. Влязох, поклоних се ритуално, един здравеняк ме изслуша, ухили се и отнякъде измъкна каквото исках, като още по-силно се изсмя на желанието ми да си платя вестниците. Каза че са подарък. Беше Слави Бинев.
това не е от календара, взел съм го от друго място - явно е горната картинка след 2 стотни от секундата...
Нашият клуб премина към Централния полицейски клуб по Таекуон-до. Започна втората фаза от заниманията ми с бойни изкуства. ЦПК беше отворена школа и в нея тренираха всякакви хора без ограничения. Беше под шапката на полицейската спортна асоциация и ползваше нейната база, затова условията бяха прекрасни – голяма просторна волейболна зала, добри инструктори, и най-важното – тренировки 5 дни в седмицата по 2 часа. Всеки, който е тренирал някакво БИ, знае, че 5 дни по 2 часа значи много яко блъскане. Старши инструктор беше Йордан Маринов – тогава 3-ти дан. Мисля, че беше преподавател в академията на МВР. Млад, висок хубавец, отличен треньор. Дължа му страшно много, макар че той едва ли би се сетил за едно от 150-те човечета, на които е поправял кьопавите движения тогава. През 96-та замина за САЩ. Чух, че днес живее в Канада.
Бях ученик в гимназията, вече избутал непосилния зор на подгответо, образователната система беше започнала да се скапва и имах достатъчно свободно време за да се отдам на хобито си с цялата страст. Заедно с един приятел (днес изявен скулптор) имахме следната дневна програма през лятото: 6:50 – среща пред нас. Тичане до Борисовата градина, там тичане през гората с нанасяне на ритници по дръвчетата. 7:30 упражнения на уреди – набирания, кофички, лицеви опори… 8:30 в басейна „Мария Луиза" – плаж, плуване, перчене, малко щанги… Вечер 18:30 – 20:30 – тренировка по Таекуон-до. През учебния срок, както и в почивните дни тренирахме на самоделен 80 кг. боксов чувал на един таван. Малоумният рекорд е тичане в 5:50 сутринта при -17градуса! Всичко под теб хруска, а облаците пара от дъха ти пречат да виждаш… няма хора, няма и коли, но нинджите тичат...
Аз съм среден на ръст, сух, със слаби крака и дребен кокал, не съм бичме. Този тренировъчен режим ме държеше в прекрасна форма, която ми носеше щастие и самочувствие.
Не бях съвсем чужд и на оръжията. Баща ми направи компромис с разбиранията си и ми изстърга на струг две тояжки, от които с помощта на парче верига и халки за катинар сглобих нунчаку и опитвах да го въртя. От Франция си донесох черен самурайски меч „Вакизаши” (средна дължина).
Напредвах закономерно в Таекуон-до, явявах се на изпитите на клуба и стигнах до зелен колан със синя черта. В това бойно изкуство гъвкавостта е изключително важна, а шпагатите - задължителни. Аз не бях гъвкав в таза, а вече беше късно за разтягане. Може да се каже, че Таекуон-до е възможно най-неподходящото БИ за мен, а аз - неправилният човек за Таекуон-до. Но нищо друго не ми харесваше толкова, а и нивото на клуба и климатът на тренировките бяха изключителни. Така че, въпреки дървения си таз, все пак напредвах.
В средата на 1996 следваше да се явя на изпит за син колан. Този изпит си беше много сериозен, защото включваше спаринг, чупене на 12 керемиди и много чиста техника (т.нар. форма, кор. "тъль"), а изпитващ беше майстор от Корея със 7-ми дан. Сок Мин Чол – дребно човече с невероятно облекло – тревнозелена вратовръзка, кафяво сако и розова риза, странен кич, но голям майстор, търпелив инструктор и изключителен авторитет в ТКД средите.
У дома всички мебели от хола бяха изнесени, по стените бяха окачени огледалата от банята, тоалетната, кухнята и спалнята, а аз всеки ден по цял ден тренирах.
От покрива на една събаряща се къща с моя приятел скулптора напълнихме два големи сака с турски керемиди. Киснахме ги няколко дни във вода, след това ги сушихме на акумулираща печка на тавана. Така уж щяха да станат по-крехки…
Дойде денят на изпита. Направих формата Yul Gok Tul. Последва ОФП комплекс: 50 лицеви-50 коремни без почивка, с бързо броене на корейски. Явно адреналинът е бил чудовищен, защото ги направих. Никога преди и след това не успях да повторя това упражнение, дори в казармата. Следваше чупенето. Подредих си керемидите, сложих отгоре лист хартия (може да беше и гюдерия, не помня), съсредоточих се и скочих с цяло тяло отгоре с крясък, какъвто и синът ми на гладно не може да извади. Керемидите се натрошиха ефектно, но аз в напрежението бях изместил леко палеца си и го бях „засрещнал”. Тогава обаче не го усетих.
Следваше последната част от изпита – спаринг. Случих се с по-нисък, но доста набит и физически як партньор. Общо взето се опазих, получих няколко удара, вкарах няколко... срещата свърши. Изплюх гумата и заедно с нея… предния си горен зъб. Този зъб беше лекуван дълго и беше доста издълбан. Крепеше се на предната стена. Явно дзверът ми е вкарал прав и зъбът се е отчупил без да усетя.
… по традиция когато вземеш изпит за нова степен, някой по-старши, който също е получил нова степен ти подарява своя стар колан. Своят син колан получих от една доста по-млада дама, която днес е европейска шампионка… Затова и коланът ми е къс.
Когато влязох в хола у дома бях с подута китка, палец, който не мога да сгъвам, липсващ преден зъб и преметнат на рамо син колан… помня само един път в живота си, когато съм бил по-горд и щастлив…
Дори баща ми този път ми спести скептичните си подмятания, че си е представял как ще играя тенис, а аз ходя да се ритам с други хора.
Следващите десетина дни ми направиха металокерамична корона, ръката ми стоя увита в ластичен бинт и напълно оздравя с чудодейния индийски билков мехлем Rumalaya.
Няколко месеца по-късно заминах на море. Към описаната тренировъчна схема добавих гмуркане с шнорхел.
Някъде в мърсотията на морето съм се заразил с хепатит… след 10 дни в Инфекциозна болница бях изписан с предписание 6 месеца да спазвам строга диета и абсолютно никакви физически натоварвания… а поне 1 година да забравя за какъвто и да е спорт. Вместо да почивам, през зимата на 1996-1997 изкарах 30 дни на улицата подскачайки (за да не съм червен) във вихъра на революцията, все пак бях студент 2-ри курс. Подскачането, шествията и бягането от/към полицейските кордони ми докара повторна криза и нова забрана за спорт… Така ненадейно и нелепо приключи моя триумфален самурайски път.
По-късно като студент във Франция посетих няколко тренировки по Хапкидо – свирепа корейска система, съчетваша захвати и хвърляния с удари и ритници.
Днес забраните за спорт са история, но свободното време - също. Момчетата в залите са на половината на моите години. Ходя да гледам демонстрации и състезания, препрочитам по-умни книжки и гледам (не дотам умни) филми за БИ.
Понякога вечер, когато имам сили и настроение тренирам чиста техника на голямата тераса, просто заради кефа да се удивя на двигателната памет на тялото. На морето се опитвам да наваксвам за цялата година - тичам по изгрев на плажа, а след това си припомням старите форми и ги повтарям.
Смело мога да кажа, че бойните изкуства имат огромен принос за моята личност и характер. Качествата, които започнах да наливам с онази „гъсеница” в джудо залата на стадион „Академик” преди 22 години помагат всеки ден.
Какво всъщност ми дадоха бойните изкуства и къде за мен се крие тяхното очарование – това ще е тема на отделна статия някой друг път.
taekwon-do taekwondo tae kwon do ITF International Taekwon-do Federation Choi Hong Hi Kim Ung Chol Sok Min Chol Korean Martial Arts tul Chon Ji Dan Gun Do San Won Hyo Yul Gok Joon Gun
СТРАННИТЕ ДУМИ В СТАРОБЪЛГАРСКИТЕ НАДПИС...
За ужаса в Украйна
2. Conservative - избрано
3. ЕДИН ЗАВЕТ - потомците офицерския корпус на Царство България
4. Стара София
5. 100-те книги
6. Българска патриаршия - Св. Синод
7. История и политика (блогрол)
8. Радан
9. Комитата
10. Sulla
11. Нашето детство
12. Изгубената България
13. Ic Xс Niка
14. The Monarchist
15. Задочните репортажи
16. Музикалните хроники на един немузикален човек
17. Светослав Малинов - член на ЕП
18. Сергей Петров - Араджиони