Прочетен: 24001 Коментари: 38 Гласове:
Последна промяна: 29.01.2009 15:32
Рефренът за мажоритарната избирателна система днес е много модерен. Доскоро той се поддържаше най-вече от дребни популисти, прехранващи се около политиката, а също така и от вездесъщите проф. Вучков и Станислав (Слави) Трифонов (младата смяна на професора). Напоследък обаче, тази фалшива мелодия става тревожно популярна сред будителите от т.н. Гражданско общество. Затова, загрижен за психичното здраве на нацията, реших да искажа некои съображения и да опитам да отворя красивите детски очи.
Аргументите в полза на тази сложна и труднопроизносима за мнозинството българи дума, са вкратце:
При мажоритарната система гласуваш не за партийни листи от послушковци, а за личности!
Звучи красиво и някак си величествено. Личност! Чувстваш се като американски президент изсечен в скала, някак си... Представяш си как Барак Обама произнася клетва с ръка върху Библията, а цялото прогресивно човечество подсмърча. Ето, това е личност, а не анонимен партиен послушко, отсъстващ от парламента, ....тяхната майка!
От другата страна на барикадата, опонентите на мажоритарната система най-често изтъкват следните аргументи:
С присъщата си мъдрост, демонстрирана нееднократно през последните години, мъдрия и древен български народ ще избере в парламента предимно цицорести фолк певачки (Анелия, Корнелия, Валерия, Мирелия и прочие) , манекенки (по-плоски, но и по -престижни), футболисти от националната гарнитура "94 (Лечков, Трифон Иванов, Радостин Кишишев, Костадинов (кап.), Пенев, Стоичков), Биг-Брадър и производни риалите олигофрени (Самие, Гроши, Здравко, Пеньо) и разбира се проф. Вучков, Слави Трифонов, Руслан Мъйнов, Любо Нейков, адреналинката Жана (аз съм за нея) и целия оркестър за сватби и погребения на Горан Брегович...
Представителите на гражданското общество са силно раздвоени между естествения повик на природата за много народовластие и пряка демокрация, работници, работнички....който вдъхновено предлага мажоритарната система, а тя на всичкото отгоре днес е модна тема за блогуване, което си е модерно...
...и плахото опасение, че 1300-годишните традиции в клекалото ще направят тъй. щото да се възпроизведе модела Братя Галеви - Коце Маца и парламента ще се напълни с мафиоти, местни феодали, собственици на футболни клубове, дискотеки и наркомрежи, които с пари на ръка, кебапчета, гумени цървули, циганска музика, бой и медийни изяви убедително ще убедят оскотялото население да гласоподаде в тяхна полза. (демек мажоритарната ще стане Маджо-ритарна)
Драги ми Смехурко,
Всички гореизброени аргументи за и против не струват. Те не достигат до същината на проблема.
Мажоритарната система няма да реши проблемите на политическата криза и да изкорени мързела и безличието в пленарната зала. Но нейният проблем не е склонността на народа към повече цици и допълнително от плънката. Нито в продажната му душица. Друг е проблема:
(моля с изострено внимание да слушат деятелите, радетелите и демиюрзите на Гражданското общество, защото е важно)
Мажоритарната избирателна система е НЕДЕМОКРАТИЧНА. Няма да разводнявам с общи приказки повече, само ще ви опиша един много опростен модел. Ама много опростен. Такъв, че и студентка-вегетарианка 2-ри курс във философски факултет, с ръчно плетена в Нигерия вълнена шапка, багрена с естествени багрила и закупена от "честен" магазин да го разбере. За целта ще се опрем на една народна мъдрост. Когато мъдрия народ иска да се покаже като мъдър и да демонстрира мъдро пренебрежително презрение към пулитиците, той ги нарича "Сини, червени, зелени, пембени" След 2001г. в популярния идиом се появиха и Жълти, напоследък пък Зелени се поизгуби..С цел простота, ние ще се спрем на най-популярната форма на идиома:
"Сини, червени, зелени , пембени"
Така, гледай сега, моето момиче.
1. Представи си, че има четири партии: синя, червена, зелена и пембена.(аз например съм фен на дълбоко пембеното)
2. Представи си, също така за простота, че има четири избирателни района: Самоков, Дупница, Ямбол и Поручик_Чунчево.
3. Представи си, че в момента Пембената партия е силно популярна сред голяма част от народа, защото лидерът и има златна звезда на челото., 24-см член и мъжка гривна от бяло злато. Той обещава да оправи народа, да вземе богатството на бедните, да го даде на богатите (оп-па, лапсус, трябваше да е обратното, нищо, следващия път), да утеши плачущите, да намери на търсещите и да проходят хроми и сакати, освен това има куче Хъски и слуша Депеш мод.
И така: четирите партии издигат по един кандидат в четирите избирателни района. Всичките кандидати са личности. Не са послушковци, пият умерено, имат кучета и обичат футбола.
Да видим резултатите от изборите:
Район Самоков:
Сини - 19%
Червени - 25%
Зелени - 19%
Пембени - 37%
Печели Пембеният кандидат.
Район Дупница:
Сини - 15%
Червени - 17%
Зелени - 31%
Пембени - 37%
Печели Пембеният кандидат
Район Ямбол:
Сини - 7%
Червени - 28%
Зелени - 28%
Пембени - 37%
Печели Пембеният кандидат
Район Поручик Чунчево:
Сини - 34
Червени - 15%
Зелени - 14%
Пембени - 37%
Печели Пембеният кандидат
И така, след като сме провели мажоритарните избори, забравили сме за омразните партийни послушковци, издигнали и избрали сме личности, достойни и възвишени, осъществила се е мечтата на идиота за мир, хлаб и народовластие, провели сме заедно с избора и референдум за АЕЦ Козлодуй, признаването на Косово, газопровода Южен Поток и селекционера на Националния отбор, да видим как ще изглежда подредения от мъдрия народ парламент:
Пембена партия: 4 места (100% от мандатите)
Синя партия (опозиция) : 0 места (0% от мандатите)
Червена партия (опозиция) : 0 места (0% от мандатите)
Зелена партия (опозиция) : 0 места (0% от мандатите)
Мисля, че средно умните и училите до 8-ми клас схванаха основната идея, но за висшистите и студентите ще разясня какво се случи току-що в горния пример:
Пембената партия спечели 37% от гласовете, а получи 100% от депутатските места.
Останалите 63% (т.е. повечето) от българските граждани, които гласуваха за своите предпочитания останаха без свои представители в парламента.
Оформи се мнозинство на Пембените от 100%, като опозиция няма.
Това означава, че приемането на законите ще бъде:
а) изцяло в интерес на Пембените
б) чисто техничеки акт: може един от Пембените депутати веднъж месечно да отива с 4-те депутатски карти и да гласува ан-блок всички закони накуп. Понеже няма опозиция няма кой да му възрази. Останалите 3-ма Пембени депутати могат никога да не влязат в парламента, за да си стоят в Дупница, Ямбол и Самоков да си гледат бизнеса...
Да, мажоритарната система е недемократична, защото позволява на една партия с малцинство от гласовете да получи мнозинство в парламента, а много големи групи хора остават непредставени, техните гласове отиват на боклука и волята им не се чува в парламента.
Мажоритарна система съществува само в няколко държави, в чиито общества:
1. Има N-векована демократична парламентарна традиция и висока политическа култура като част от общоприетите семейни и граждански ценности. (където N>4)
2. Има устойчив двуполюсен модел.
Дори и в тези общества обаче, системата не е чисто мажоритарна и се търсят начини за пропорционален елемент, който да отчете гласовете на всички граждани, а не само на тези за спечелилите кандидати.
Имам и още един много силен аргумент срещу мажоритарната система:
Абе аланкоооолу, не виждате ли че президента Първанов - Гоце и наемния циник Трифонов са тези, които най-силно викат за мажоритарна система? Не ви ли светка някаква пембена лампа в празните тенджери от този факт? Или трябва пак да ви измамят като последни "хора от народа", за да се усетите, че сте измемените камилчета в схемата на разузнавачите от запаса и резерва...
Беседа с Петър Захаров
Здравна дискусия с д-р Мая Брюкнер
20.01.2009 09:14
Освен това ти пуснах поста в Свежо. Дано стане популярен, много хора имат нужда да прочетат това и да те напсуват, но с тревожно гъделичкане в тила
А за демократичното - ние все пак сме млада държава (млада Просвещенска), тепърва ще строим демократизЪма. Колко по - странни явления ще виждаме, Марк Твен ряпа да яде!
П.С. Редактирано във внезапен пристъп на възпитание
Мажоритарната система обаче наистина е по-зле от други. Дори във Великобритания, където с демокрацията нямат проблеми се оплакват че Либерално-демократичната партия редовно има два пъти по-малко депутати отколкото гласове. Те обаче са други хора- на тях мажоритарната система им дава стабилност. Там също министър-председателят решава кога да насрочи изборите. Ако на Сергейчо му дадат да избира кога да насрочи избори, той ще каже 2040.
Ирландиците са изобретили сложна, но доста стабилна и справедлива система: http://en.wikipedia.org/wiki/Additional_member_system
20.01.2009 09:38
Как Гоце няма да е за мажоритарна система?
20.01.2009 10:15
При мажоритарна с-ма могат да бъдат предвидени и критерий за отзоваване на народни представители, ако те не защитават интересите на мнозинството (т.нар majority) от избиратели.
20.01.2009 10:50
13.01.2009 г.
„Парламентът реши да увеличи държавната субсидия за партиите от 2 на 5%. По този начин за всеки получен глас на предишните парламентарни избори партията ще получава по 12 лева годишна субсидия и 15 000 лв. месечна субсидия на избран депутат.”
Тези субсидии трябва да се усвоят от темплар и „демократичните” приятели на другаря циган костов, затова са и призивите му за гласуване на всяка цена. Всеки гласувал избирател дава 12 лева на партократа темплар + още допълнителни 180 000 лв. годишно за всеки партиен бос в парламента. Как няма да се скъсват да искат пропорционална система, всичко са си подредели – от тях се иска само стадото да отива до урните. Затова са му необходими на темплар мафиотските структури наречени ПАРТИИ...само че, мафиотите не са предвидили, че за умишлено повредена бюлетина субсидии не се получават, нито могат да бъдат преразпределяни вотовете на НЕГЛАСУВАЩИТЕ.
Посредствените субекти като темплар искат пропорционална система, защото нямат лични качества и чувство за отговорност, имат само силно изразен селяшки, грабителски материален интерес, коjто ясно гo заявяват и с тази тема.
20.01.2009 10:57
Да, ама няма монарх, камо ли такъв готов да забрани партизанските партии...
20.01.2009 11:24
Темплар е просто един гъзоблизец на Костов.
Сигурно и той чупи парчета от голямата баница.
Темпларе, засрами се жалко човекоподобие.
Целия ти блог е само хулене, плачене, хленчене - без нито едно съществено решение.
Е, все пак ако за това ти плаща Костов - справяш се добре.
20.01.2009 11:29
Така че, с надеждите и илюзиите ще си останем, ако не се постараем да погледнем по-нашироко, и особено, зад кулисите на "Световните кукловоди".
А Костов 'ще ни оправи' толкова, колкото Гоце и Симеончо!
Произхода на едните и обвързаността на всичките, гарантират, че след които и да е избори, ще се промени само нюанса на управляващата 'гарнитура', и нищо друго по същество! Ще продължат да се увеличават и мултиплицират 'задължителните" застраховки и осугуровки, - което си е чист държавен рекет, в услуга на Световните разбойници! Цените на всичко, вкл. и на поевтиняващия нефт, ще продължават да се покачват, за да изсмукват и последните жизнени сокове на народонаселението, за да не може да вдигне никой глава, по-високо от колкото е определено!
Затова, според мен, гласуването е само временна еуфория и празна надежда, а негласуването е само символ на несъгласие, и за сега -нищо повече. Но изглежда е по-добре, от гласуването за мутри и замаскирани "нечии" слуги!
20.01.2009 12:13
Иначе в модерните държави мажоритарната и пропорционалната система се употребяват според нуждите - във Франция на местно ниво съвсем логично системата е пропорционална, за да може да се чува гласът на всеки гражданин и то за проблеми, свързани пряко с ежедневието му. А в парламента се употребява мажоритарната система - така сериозните партии бранят парламентаризма от новоизлюпени и вредни формации като тази на Льо Пен или разни там троцкисти и прочие смешници.
Мисля че всяка система би била добра, ако народът успее да излъчи качествени управници. Иначе на един Москвич и керосин да му сипеш, пак няма да литне!
20.01.2009 14:38
Радвам се, че организаторите на т.нар. протест сравнително бързо се усетиха и смекчиха мажоритарните глупости.
За високият нерус мъж със скъпите обувки няма смисъл да говорим. Там сигурно и мозъчният му тръст от творци "маде ин енд бай Симеоново" се е напънал и е стигнал до мажоритарното осенение. Показателно е обаче вечното и, по мое мнение, никога случайно съзвучие на расовите боклуци в рОдината - Гоце, Боце, Трифоце и подобни.
belomore
20.01.2009 15:47
А аз предлагам малко суха материя, подходяща за студентите и висшистите:
http://www.de-zorata.de/forum/index.php/topic,461.msg9541.html#msg9541
Поздрави,
Радомир
20.01.2009 17:30
Въпреки всичко, не мисля че хората, които биха/ще гласуват за каквото и да е синьо, или са гласували за синьо, биха си пуснали гласа за Гоце, Слави и тем подобни.
Моето си мнение е, че е време/важно е да има силен десен лидер/личност, която да привлече хората. Костов си остава най-добрият в дясно, евала за всичко, което направи, но си мисля, че ще е много по-полезен като стратег и нещо като учител на по-младите. Примерно. Но в момента дясното няма нищо ново/привлекателно, което да може да спечели мнозинство или поне повече гласове от другите партии. Колкото и да претакаме темата/виното, надали смисъл да се убеждаваме, че слънцето изгрява от северо-запад. Примерно.
Моето предпочитание е за Пропорционална избирателна система от преференциален тип. Мисля, че това е удачен вариант за България предвид политическата ситуация и култура.
Против въвеждане на изцяло мажоритарна система В ТОЗИ МОМЕНТ съм, защото тя би била удачна ако имахме добре развит демократичен модел, с традиции и съответно политическо поведение.
Не без значение е бг явлението "купуване на гласове" - при мажоритарни избори си купуваш съответния кандидат от съответния район.
Ако сега се проведат парламентарни избори при мажоритарен вот, ще имаме куп "бизнесмени" жадни за власт и легитимация + БСП + ГЕРБ + ДПС.
Не, благодаря!
Прави ми впечатление, че модела Пропорционална избирателна система от преференциален тип (умишлено) се избягва и от управляващите и от медиите.
Ето тук може да видите едно (произволно избрано от нет-а) представяне:
http://www.bgvelikden.org/support/BGV2005/presentacii/IZBSMA_vd.DOC
@dantonov (#11), точно в 10-ката;)
20.01.2009 21:22
Ако de Molay и компания имаха твоето перо и чувство за хумор,Filippe le Bel щеше да се пържи вместо тях.
20.01.2009 22:41
Благодаря ти, бъди здрав и пиши.
21.01.2009 01:04
Решението е - Двукамерен парламент, и отделно избираема изпълнителна власт. И представителите да представляват избирателите си (района) а не както е сега - държавата
Едва след това има смисъл да се дискутира начина на избиране на представителите
21.01.2009 18:03
mnogo si prost da znaesh!!!
При тази система хората избират личности, които познават, които са се реализирали по някакъв начин и които са трудни за контролиране от партийните централи, заради авторитета си и собственото мислене.
Това от своя страна ще насърчи партиите да търсят по-кадърни, разпознаваеми и авторитетни хора, вместо парашутисти.
Дори теоретично една партия да придобие всичките 4 депутатски места в твоя казус, това означава, че останалите партии не са поставили достатъчно избираеми кандидати.
Ако към мажоритерната система се прибави и възможността за отзоваване на депутати - тоест ако един депутат от даден район е избран с 20 000 гласа, със същия брой гласове от този район, той може да бъде отзован.
Тогава механизмът за контрол от страна на партиите към депутати ще бъде отслабен, и ще се засили механизмът за контрол от страна на гражданите.
Разбира се всяка система може да бъде опорочена, защото в нея се поставят хора, но колкото повече механизми за граждански контрол има, толкова повече демокрация има.
И още нещо - в САЩ, която се води за най-демократичната държава, в президентските избори, един президент може да спечели, дори и с по-малко гласове от своя опонент, заради пропорционалната система на разпределение на гласовете от щатите.
29.01.2009 13:09
начина да бъде постигнато това НЕ Е мажоритарна избирателна система.. който твърди обратното да погледне какво се случи на МАЖОРИТАРНИТЕ избори за районни кметове в София..
ГЕРБ (политическата партия, която в момента е на гребена на вълната) издигна безименни кандидати на повечето места и очаквано спечели. Хората гласуваха за кандидатите на ГЕРБ, просто защото са от ГЕРБ, те въобще не познаваха тези кандидати (говоря в масовия случай)..
ето и линка към поста в свежо, който е съгласен да даде глас :)
http://svejo.net/home/link_summary/141324-Beseda-sreshtu-majoritarnata-sistema
08.02.2009 08:34
08.02.2009 21:40
Отде накъде моят работодател може да ме изхвърли от работа във всеки момент само задето не му съдействам в правенето на закононарушения, а депутатите, от които очаквам да предотвратят това чрез справедливи закони, да си стоят там и да си гледат единствено собствения интерес в продължение на четири години. Безобразието е още по-голямо сега във време на криза и ние нищо не можем да направим докато не им изтече мандатът.
А, забравих... можем да протестираме пред парламента!?...
(Ако не тичаме по други жизнено важни задачи, които бюрокрацията ни е наспорила и ако решим да жертваме част от семейния бюджет за транспортни разходи до площада с жълтите павета..., където пак нямаме шансове да постигнем нещо, което няма да извратят).
Вид смесена система. Партията с най-много гласове печели абсолютно мнозинство. депутатите се класират в листите на партията според броя на получените за тях гласове.
2. Conservative - избрано
3. ЕДИН ЗАВЕТ - потомците офицерския корпус на Царство България
4. Стара София
5. 100-те книги
6. Българска патриаршия - Св. Синод
7. История и политика (блогрол)
8. Радан
9. Комитата
10. Sulla
11. Нашето детство
12. Изгубената България
13. Ic Xс Niка
14. The Monarchist
15. Задочните репортажи
16. Музикалните хроники на един немузикален човек
17. Светослав Малинов - член на ЕП
18. Сергей Петров - Араджиони