
Прочетен: 1925 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 03.12.2009 14:42
Битовизмите от трибуната българското Народно събрание може би искрено развеселиха част от публиката. Вероятно стратезите на големите партии са отбелязали хитроумни победи и са калкулирали точки за своя отбор. Жалко е, че депутатите, които в речите си така изчерпателно застъпиха темата за кюфтето като асортимент на парламентарния бюфет не си дават сметка за огромната вреда от подобен тип говорене.
Битовизирането на политиката, свеждането и до евтини кюфтета и скъпи служебни коли вече е устойчива част от чалга – културата на българското общество. Девалвирането на парламентаризма е един от тежките провали на т.нар. преход.
В цивилизованите демокрации парламентът като институция на политическото представителство, заедно с конституцията е част от пантеона на националните светини. Тъкмо правото на свободен политически избор и представителната демокрация като израз на народната воля гарантира свободата и силата на всеки отделен гражданин. Затова парламентите в страните с демократична традиция са издигнати на пиедестала на храмове на свободата. Част от този традиционен авторитет се пренася на членовете на парламента – сенатори и народни представители. В отношението към върховния законодателен орган най-точно можем да отличим развитите, от изоставащите обюества. Ако в най-старата демокрация – британската монархия по дефиниция се приема че всеки член на парламента е джентълмен, то в съзнанието на масовия българин е точно обратното – разбирането е, че почтен човек не следва да се занимава с политика. Не можем да отречем, че това отношение има своите основания.
В първите години на демокрацията гражданите имаха респект към парламента, като важна национална институция, която в условията на диктатура е била поругана. Заслужава да отбележим, че първите български народни представители – от Великото и 36-тото НС, въпреки че в голямата си част бяха без всякакъв политически опит рядко даваха повод за срам. От парламентарната трибуна се произнасяха пламенни речи, яростните дебати нажежаваха атмосферата и доминираха дискусията в обществото. С годините обаче поведението на много депутати тежко компрометира парламентарната институция. Празната зала, в която неколцина кибици в пълно безразличие дремят над днешния вестник стана обичайна гледка. Едва-що слезли от москвичите с компоти от село, депутатите решиха, че е под достойнството им да се возят на нещо различно от последен модел Мерцедес, и замениха щайгата с буркани на покрива със син сигнален буркан. В същото време, в несравнимо по-богати държави френските сенатори и британските парламентаристи пътуват в скромни автомобили от среден клас. Много народни представители не са надхвърлили по акъл нискочелите мутри от средата на 90-те и днешните дечурлига – първолаци, щом приемат мобилния телефон за символ на благополучие, и гротескно позират пред камерите, потънали във „важни” разговори. Хора, които едва второ поколение спят в чаршафи, изведнъж станаха толкова „ВИП”, че не могат да пият по-младо от 12- годишно уиски… Тези подпури от „Селска чест” на Маскани намериха своята естествена кулминация в темата за кюфтетата от парламентарния бюфет, които медийна среда охотно превърна в паметник и емблема на народното представителство, много по-жива от девиза върху фасадата. Всичко това не е смешно, а гнусно.
Може би е време някой да припомни, че тъкмо институцията на парламента ни прави цивилизована нация, която сама определя съдбата си и поставя закона над всичко. Нужно е българското народно събрание отново да се превърне в престижно и уважавано средище, където гражданите изпращат най-учените и отговорни свои сънародници за да работят за общото благо. Дори когато подлагаме на критика някои политически ходове на парламентаристите от ДСБ, убедено можем да се гордеем, че нашите 5-тима народни представители, както и колегите им в предишния парламент с опита и поведението си винаги са допринасяли за престижа на институцията, а не за нейния упадък и по този начин са издигали достойнството ни като нация.
Уестминстър, Камарата на лордовете
/в-к СЕДЕМ/
2. Conservative - избрано
3. ЕДИН ЗАВЕТ - потомците офицерския корпус на Царство България
4. Стара София
5. 100-те книги
6. Българска патриаршия - Св. Синод
7. История и политика (блогрол)
8. Радан
9. Комитата
10. Sulla
11. Нашето детство
12. Изгубената България
13. Ic Xс Niка
14. The Monarchist
15. Задочните репортажи
16. Музикалните хроники на един немузикален човек
17. Светослав Малинов - член на ЕП
18. Сергей Петров - Араджиони